Новорічні свята подобаються всім людям, і часом хочеться подовжити чари та веселощі. Саме з цієї причини в Україні прижилася традиція — відзначати так званий Старий Новий рік, або Васильєв день. Раніше він святкувався 14 січня, але після переходу ПЦУ на новий календар відзначають його тепер 1 січня. У народі він називається Щедрий вечір.
Що потрібно знати про це свято
З 2023 року Православна церква України перейшла на новий календар, у якому свято святої Меланії (Маланки) відзначається 31 грудня. Цей день зберігає свої традиції як жіноче свято: жінки одержують привітання від близьких, а чоловіки намагаються взяти на себе господарські турботи.
Святкування Маланки історично поєднувалося з днем святого Василя, який тепер припадає на 1 січня. У минулому ці свята тісно пов’язані і збігалися з традиційним завершенням року. Навіть в епоху російської імперії, коли Новий рік відзначався в ніч з 13 на 14 січня, Маланка символізувала прощання з роком. В оновленому календарі зміст свята зберігається, але дати його святкування зміщуються відповідно до сучасного літургійного ритму.
Традиції Васильєва дня
Їх чимало:
- Готувати багату вечерю. Вважалося, що новорічний стіл має бути по-справжньому рясним та багатим: таким чином господарі залучали удачу, гроші та благополуччя. Якихось конкретних страв не було, але господині намагалися зробити повноцінну святкову трапезу: смажили порося чи гусака, пекли пироги, а чоловіки варили пиво. Обов’язково запрошували гостей, причому прийняти потрібно було всіх бажаючих;
- Варити кашу. Зазвичай цим займалися рано-вранці, до світанку. З того, яка вийшла каша, можна було передбачити наступний рік. Якщо вона вийшла навариста і густа, то це символізує достаток. Якщо солодка – це символ кохання та взаєморозуміння. Солона — до сльоз, недоварена — до сімейних негараздів. Підгоріла – до бідності;
- Ворожити. На Щедрий вечір дівчата збиралися, щоб погадати на нареченого. Для цього використовувалися різні способи: відлив воску, дзеркало у темряві, кидання валянка тощо. Вважалося, що цей день є одним із найсильніших на Святки: відкривається кордон між світами, і можна дізнатися про майбутнє;
- Щедрувати. Це щось подібне до різдвяних колядок, тільки тепер прославляли Христа, що вже не народився, а вітали з Новоліттям. Зазвичай щедрували діти та молодь: вони починали ходити будинками з настанням вечора.
Також вважається обов’язковим відвідати богослужіння як увечері, так і сам Васильєв день. Православна Церква відзначає не лише день пам’яті святителя Василія Великого, а й свято Обрізання Господнього. Він не такий пишний і урочистий, як Різдво чи Хрещення, тому в храмах, як правило, менше за народ.
Вранці 1 січня в Україні відбувається посівання: люди ходять будинками з пирогами та бажають щастя. Зазвичай цим займаються чоловіки.
Що не можна робити у Васильєв день
По-перше, не варто займатися прибиранням та іншими домашніми справами. Навіть по кухні намагаються не клопотати, тому готують усі напередодні.
По-друге, лаятися, поганословити і взагалі якось ображати ближніх.
По-третє, небажано давати в борг або самому повертати гроші.
Прикмети
- Сніг на Василя — на гарний урожай.
- Якщо першим у гості прийшов чоловік, то це сприятливий знак. Якщо жінка – до невдач.
- Сильний вітер буде багато горіхів і хліба.
- Не видно місяця і туманно — до сухої та теплої весни.
Традицій та повір’їв Васильєва дня чимало. До наших днів дійшли далеко не всі: у багатьох це свято асоціюється виключно з сирними варениками зі сметаною. — безтурботне та легке життя, монетка — несподіване багатство